4 Nisan 2010 Pazar

Çok Güzel !!Sevgilinin yüzü mü;aşk yangınını alevlendiren ilk kıvılcım.
Aşığın kalbi mi,ilk bakıştan sonra suda titreyen bir mehtap.
Göz..Savaşı başlatan haberci.
Bakış..Elde olmayan kader; ilahi kaza.
Ve aşk...kalp ile göz arasında kutlu bir hadise.
Çok sonraları kalp göze diyecektir ki,''Beni bu onulmaz derde iten sensin.Safayı sen sürdün, acıyı ben çektim.Nimet senin ,zahmet benim oldu.Sen sevinirken ,kaygılanan ben oldum.Bakışlarını arttırdıkça sen,dertlerimi çoğalttın benim.Zafere eren sen,hezimete uğrayan ben.Sen emirlerine itaat edilen hükümdar oldun,ben senin peşinde koşan tebaan.Sen emir ben esir.Melik iken memlük(kul) ettin beni.''
- Ey göz! Sen ikisin ,ben birim.İki kişinin bir ferde saldırıp onu öldürmesi zulüm değil de ne ?!..Şimdi ağla o halde;ettiğin zulmün cezasını çek bakalım!...
 Göz buna karşılık ayet-i kerime ile cevap verir:
''Gerçek şu ki;gözler kör olmaz,ancak sinelerdeki kalpler kör olur'' (Hacc,46)

  Ebu Hureyre der ki:''Kalp bir kral ise ,organlar emrine amade askerler gibidir.Kral iyi davranış içinde olursa,askerler de ona uyar.O fenalık yaparsa,emrindeki askerler de fena davranırlar.'' Göz der;''O halde ey kalp kendini de beni de helaka sürükleyen sensin.SEni perişan eden yegane şey,Allah'ın sevgisinden,zikrinden ve emrettiklerinden uzak kalmandır.Sen başkasının sevgisini O'nun sevgisine tercih ediyorsun ve aşkın yükünü bana yüklüyorsun.Şimdi ağlayan benim,yanan sen.Ne sen beni kurtarabilirsin,ne ben seni söndürebilirim. Ben su serptikçe senin alevin artacak,sendeki ateş arttıkça ben daha çok yaş akıtacağım.Yoksa 'Hayırlı olanı şu değersiz şeyle mi değiştirmek istiyorsunuz?' (Bakara,61).''


Not:Bir solukta okunacak bir kitap...Çok beğendim...Öyle güzel anlatmış ki herkesin dillere doladığı aşkı hayran olmamak el de değil..Tavsiye ediyorum okumanızı...Saygılar...
Share:

12 yorum:

ramazan dedi ki...

Kitabı duymuştum,henüz okumadım.Okuyacağım.Ama aşk'ı anlatabilen az çıkmış.Sanırım hoca da o azlardan biri.Teşekkürler.

zeynep dedi ki...

blogcu arkadaş kutluyorum sizi..seçim mükemmel hocanın eserlerinin her biri ayrı değer taşıyor..bir solukta okuyorum diyebilirim..

papuç dedi ki...

@ramazan hocam,
biz sanırım AŞKın asıl muhatabını unuttuğumuz için sadecndan acılarla anıyoruz aşkı..Ve aşk herkesin kendince tarifiyle var..Anlatmaktan çok yaşanan bir güzellik...

@zeynep,
ben yeni okumaya başladım kitaplarını inş. devam edecem okumaya..

Adsız dedi ki...

selamun aleykum.

papuc bende kitap alma ozurlulugu oldugunu biliyorsun:)sana kizmadim,paylasman en azindan ucundanda olsa bu kitapcigin icindeki kucuck bir kismi okumam bile yetti.tesekkur eidyorum bunun icin.

ya gozunu sevmediklerim,su hollandaya cig kofteciyi,donercileri,lahmacunculari actinizda,100 tanecik kitapci acamadiniz.nasil bunaliyorum,naisl sinirlniyorum buna:)

aski guzel anlatmis.:)simdi bu anlatilan ask sadece kadinla erkek arasinda yasanan duygusal bag mi?bence daha bir genis anlatmaliydi,daglara kadar surekleyen aski anlatmaliydi:))

guzel paylasimdi,komacan tesekkur ediyorum.

papuç dedi ki...

Kitap daha geniş anlatmış ben sadece bir bölümünü yazdım...

mel dedi ki...

Seninle aynı kitaplara başkoymuşuz çok sevindim:) Bende bunu okudum sevgili babamın armağanıydı. Mustafa islamoğlu'nun anlatımı sevdirir kanımca herşeyi :) Bende çok sevmiştim çok ii seçim :)

papuç dedi ki...

@mel,
okuduğum kitaplar ben de farklı boyutlar açıyorsa daha kıymetlidir benim için..İslamoğlunun kitapları a öyledir öğretir düşündürür...Ben de seviyorum onun kitaplarını ve sohbetlerini..

Antipatik Yazar dedi ki...

Bu kitabı duymuştum ve geçenlerde bir kitapevinde gördüm. Buara çok kitap alıyorum. Bu eseride alabilirim ;) Vakit sıkıntısı çeksemde okumak için zaman yaratmaya çalışıyorum. Elimdekiler bitsin... ;)

papuç dedi ki...

@Antipatik Yazar ,
o zaman muhakkak almalısın...Benim gibi aşkın bu dünyada tedavülden kalktığını düşünen biri bile hayran kaldıysa bu kitaba almalısın :)

Hilal dedi ki...

geçenlerde almıştım, sıra henz ona gelmedi ama sırasını öne çekeceğim:)

Derviş dedi ki...

Şairin "Güzelliğin on par'etmez
Bu bendeki aşk olmasa
Eğlenecek yer bulaman
Gönlümdeki köşk olmasa " dediği gibi, Sevgilinin yüzü değildir aşk yangınını başlatan ve alevlendiren. Aşığın kalbi yanmaya hazır hale gelmişse eğer bir kıvılcım yeter her yeri yangın yerine çevirmeye. Bu yangında ne kalbin suçu vardır ne gözün. Zaten bu yangından sonra şikayet edecek ne bir kalp kalır ne de iki göz.

pabuç dedi ki...

@Derviş,
eywallahh !!!