4 Nisan 2010 Pazar

Alemlerin Rabbi...!

Bu gün okumaya başladığım kitap Mustafa İslamoğlu'nun ALLAH adlı kitabı..Bir bölümünü sizlerle de paylaşmak istiyorum...Sizin de ilginizi çekecek bilgiler var içerisinde...

 İnsan Allah'ı  anlamak için şu dört ayeti okumalıdır:
1-Ayat-ı Kainat:  Evren, okumayı bekleyen açık bir kitaptır.Hiçbir kitap kendi kendisini yazmaz.Nasıl ki her kitabın bir katibi varsa,evren kitabının da bir katibi vardır.Evrendeki herşey,vahyine sureleri, ayetleri ve kelimeleri gibi bir anlam ve amaca sahiptir.Kainat Allah'ın sıfatlarının tecelli ettiği bir aynadır.Yağmurda rahmeti,bahar da re'feti,rüzgarda kuvveti,yıldırıma kudreti,ışıkta letafeti tecelli eder.Kainat ayetlerini okuyan insan, kainatın yaratıcısı veyöneticisi olan ALLAH'ın yönetme tarzından ders alır.

2-Ayat-ı İnsan: İnsan sadece mikro evren değil,aynı zaman da fıtri vahyi içinde barındıran şuurlu bir kitaptır.İnsandaki sevgi ve şevkat,rahmet ayetidir.İnsandaki öfke ve celadet ,gazap ayetidir.Bu yönüyle insan ALLH'ın şaheseri,ilahi sanatın kendisinde tecelli ettiği varlıktır.Fıtratına nakşedilmiş ayetleri yanlış kullanan insan,Kur'an ayetlerini büyüsüne alet eden büyücünün durumuna  .İkiside ALLAH'a karşı nankörlüktür.

3-Ayat-ı Hadisat:Nasıl ki İlahi irade ,bazen vahiy içinde kelam olarak tecelli ediyorsa, bazen de olaylar içinde mesaj olarak tecelli eder.Kur'an işte böylesi mesajlar taşıyan tarihten kesitler sunar.Kur'an kıssaları Allah'ın sıfatlarının tecellilerine birer örnek teşkil ederler.Adem'in affı Gafur isminin tecellisi,şeytanın tardı Kahhar isminin tecellisi,NUh'un kurtuluşu Nasir isminin tecellisidir.

4-Ayat-ı Kur'an:Vahiy ,Allah'ı tanıyacağımız en sahih kaynaktır.Kur'an ayetleri, ayat-ı kainatı, ayat-ı insanı ve ayat-ı hadisatı nasıl doğru okuyacağımızı gösterir.Vahiy,ilahi bir inşa projesidir.Allah,yeryüzünü misafirhanesinin şerefli konuğu olarak yaratıp ağırladığı insanın tasavvurunu ,aklını ve şahsiyetini vahiyle inşa eder.İnsan , kul olarak yaratılmıştır.Kulluk insanın kaderidir.Bu fıtratında vardır.Eğer doğru kapıda kul olmazsa ,öze elleriyle binlerce tanrı icat edip,onların önünde şerefini beş paralık edebilir.
Share:

5 yorum:

merve dedi ki...

mustafa islamoğlunun kitaplarını severek okurdum.tavsiyeler serisini özellikle.son zamanlarda cübelli Ahmed hocanın dedikleri aklımı karıştırdı ama.iik önce hayır canım dedim.art niyetli bi insan olsa bu kadar yararlı işler yapmaz.cübelliyi dinleyince de soru işareti oluştu kafamda.
ne düşünürsünüz bilmem bu konu da.ama kitaplarını okurken aklımızın bir tarafında olmalı bence.gözümüz 4 değil 8 açık vaziyette.din konusu hassas çünki...hata götürmez...
sevgiler....

papuç dedi ki...

@Merve,
Cübbeli hocaya nasıl güvenecem ki!! Bir birine laf eden Hocaların devrinde yaşıyoruz..İyisimi hepsine karşı gözümüzü 4 açıp yaklaşalım...

bilge dedi ki...

güzel bir araştırma sevgiler...

Antipatik Yazar dedi ki...

;) Güzel kitap

papuç dedi ki...

Nerden biliyon okudun mu ;) :)